Jak wzrost cen nowych samochodów wpłynie na koszty transportu?

Ceny nowych samochodów czy to osobowych, czy też dostawczych i ciężarowych stale rosną i trend ten nasilił się w ostatnich latach. Prognozy mówią, że może to mieć wpływ na koszty transportu krajowego i międzynarodowego. Jak dokładnie wyższe ceny nowych samochodów wpłyną na transport?

Czemu samochody drożeją?

Chcąc spojrzeć na cenniki największych firm z 2022 roku i 2019 roku zauważymy, że ceny są większe o nawet i kilkadziesiąt procent. Są to naprawdę ogromne różnice, więc z czego one wynikają? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na sytuację na świecie związaną z pandemią koronawirusa, jej następstwami, a teraz wojną w Ukrainie.

Wszystkie wydarzenia na świecie w ostatnich latach wpłynęły na to, że rośnie inflacja, a ceny walut mocno się wahają. Wpływa to na ceny wszystkiego w państwie od masła czy mleka przez paliwo po właśnie nowe samochody. Więcej należy płacić aktualnie za gaz i prąd niezbędny do działania salonu, a także zakładów produkcyjnych, paliwo potrzebne do dostarczenia auta do salonu, a także za materiały, których dostępność spadła w wyniku wybuchu wojny w Ukrainie.

Podwyżki cen materiałów wynikają najczęściej z mniejszej ich dostępności oraz coraz większej produkcji przemysłowej na całym świecie. Dodatkowo brak importu z Rosji oraz ograniczenie go z terenów Ukrainy to gwóźdź do trumny.

Kolejny czynnik ma powiązanie z tym w jakim miejscu na świecie się znajdujemy. Mowa tu o Europie, w której większość państw należy do Unii Europejskiej. To powoduje, że trzeba iść na pewne kompromisy i dostosowywać się do coraz nowszych praw powstających w europarlamencie. Nowe przepisy mówią między innymi o normach emisji spalin. Osiągnięcie niższego poziomu emisji kosztuje, gdyż po pierwsze trzeba ją obniżyć w istniejących autach, czyli zapłacić więcej za rozwój i kosztowne podzespoły, a także zapłacić karę za przekroczenie limitu, który jest na poziomie zaledwie 95 gram dwutlenku węgla na kilometr.

Nowości w prawie mówią też o systemach bezpieczeństwa, które są wymagane w autach. Te również swoje kosztują i sprawi to, że auta są coraz droższe, gdyż nie każdy producent posiada w standardzie wymagane systemy.

Jak ceny nowych samochodów wpłyną na transport?

Firmy transportowe muszą oczywiście zarabiać. Ich sprzęt służący do przewożenia towarów nie jest jednak długowieczny i trzeba go regularnie wymieniać. Większe wydatki nie mogą jednak pozostać bez jakiejkolwiek odpowiedzi. Dlatego, gdy drożeją samochody dostawcze, czy ciężarowe, które są wymagane do transportu krajowego oraz międzynarodowego to oczywistym jest, że wzrosną również stawki, co jeszcze bardziej napędzi spiralę, gdyż wyższe ceny transportu to wyższe ceny kolejnych produktów. Jedynym pocieszeniem może być fakt, iż taki proceder napędza rozwój firm oraz całej gospodarki.

Wzrost cen, które widnieją przy nowych samochodach nie jest jednak jedynym powodem wzrostu cen transportu. Te można wyliczać naprawdę długo. Warto zacząć od rosnących opłat za przejazd drogami szybkiego ruchu w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej. Znacznie droższe od momentu wybuchu wojny w Ukrainie jest również paliwo, którego cena zwiększyła się nawet o ponad złotówkę za litr, co przy ilości kilometrów pokonywanych przez samochody dostawcze i ciężarowe każdego roku oznacza naprawdę przeogromny wzrost kosztów działalności.

Nie zapominajmy także o takich sprawach jak wyższe płace, które są wprowadzane każdego roku z racji na ogromną konkurencję na rynku pracy. Branża transportowa w całej Europie cierpi na przeogromne niedobory kierowców i szacuje się, że w naszym kraju brakuje nawet i około 60 tysięcy zawodowych kierowców, co jest naprawdę ogromną liczbą i firmy muszą zachęcać w jakiś sposób pracowników, by dla nich pracowali.

Niestety jak już wcześniej było to wspomniane tak naprawdę wzrost cen to niekończąca się spirala, gdyż wszystkie ceny oddziałują na siebie jeszcze bardziej zwiększając inflację i napędzając wzrost cen paliwa, samochodów, usług, produktów spożywczych i wszystkiego co tylko można sobie wymarzyć.

Powrót