Licencja na przewóz osobowy samochodem osobowym

Przewóz osób to dla wielu naprawdę kuszący biznes. Z usług przewoźników korzysta każdego roku całe mnóstwo osób dojeżdżających z naszego kraju do Niemiec, Holandii czy Belgii i wracających z tych miejsc. Przewozy są także krajowe. Jaka licencja jest wymagana by móc legalnie przewozić osoby na terenie naszego kraju?

Licencja dla taksówkarzy

Licencja na przewóz osób obejmuje także, a w zasadzie przede wszystkim taksówkarzy. Ich obejmują najbardziej rygorystyczne przepisy w tej kwestii. Licencja taka najczęściej obejmuje na terenie jednej gminy lub kilku ze sobą sąsiadujących. Aby takową otrzymać nie można być osobą skazaną prawomocnym wyrokiem za przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu, a także wolności seksualnej i obyczajności. Nie można także mieć żadnego zakazu wykonywania zawodu kierowcy, przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych oraz naturalnie posiadać prawo jazy kategorii B. Do wydania takiej licencji należy również często przejść szkolenia u firmy taksówkarskiej, która nierzadko wymaga kursu pierwszej pomocy, zdania egzaminu z topografii miasta i wielu innych formalności, które mają udowodnić, że będzie się dobrym taksówkarzem nie stwarzającym zagrożenia dla pasażerów.

Krajowy przewóz osób

Krajowy przewóz osób objęty jest znacznie mniejszymi wymaganiami niż taksówkarski. Aby móc świadczyć usługi z tego zakresu należy uzyskać licencję przewoźnika. O jakiekolwiek uprawnienia musi się jednak ubiegać jedynie przedsiębiorca, którego firma ma zająć się przewozem ludzi. Kierowców to nie dotyczy.

Aby firma mogła legalnie przewozić ludzi jej sytuacja finansowa musi być stabilna, właściciel niekarany i posiadający dobrą reputację, a także powinna posiadać pojazdy, które są przeznaczone do przewozu od 7 do 9 pasażerów. Licencja na przewozy krajowe może zostać wydana właśnie na takie auta lub na transport drogowy samochodem osobowym. Przewozem zająć się więc można mając po prostu auto osobowe, które jest jakkolwiek przystosowane do wożenia pasażerów.

Jaki musi być samochód osobowy?

Aby świadczyć usługi przewozu osób samochodem osobowym musi on spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim występuje zakaz posiadania taksometru. Przeznaczone do przewozu samochody używane ponadto nie mogą mieć na sobie jakichkolwiek reklam usług taksówkarskich ani oznaczeń firmy na zewnątrz z na przykład adresem internetowym, nazwą, numerem telefonu czy też innymi danymi, które mogą pomóc w identyfikacji firmy. Zakazane jest także posiadanie lampy lub innego urządzenia technicznego na dachu auta.

Licencja na taki przewóz jest wydawana na okres od 2 do 50 lat. Ponadto firma musi posiadać zabezpieczenie w wysokości 9000 euro na pierwsze auto oraz 5000 na wszystkie kolejne auta używane do świadczenia usług transportowych. Do tego auto musi być naturalnie prawnie powiązane z firmą czy to po prostu przez jego posiadanie czy na przykład poprzez leasing. Taka firma musi również posiadać swoją stałą siedzibę.

Jak widać aby otrzymać licencję na przewóz krajowy trzeba się nieco postarać. Mniej pracy w tej sytuacji mają jednak kierowcy, którzy mogą świadczyć usługi w tym zawodzie. Transport osób samochodem osobowym to z pewnością interesujący sposób na biznes.

Powrót